تالار گفتگوی فولادی ها

ورود شما را به تالارگفتگوی فولادی ها خوش آمد میگوییم

آخرین نظرات

مدیر کل سایت
مدیر سایت

دردسرهای ضربه زدن با سر به توپ


 
ضربه زدن با سر به توپ

ضربه زدن با سر به توپ

ضربه زدن با سر به توپ، یکی از حرکات بسیار رایج در فوتبال امروزی است، اما همین ضربه به ظاهر ساده می تواند پیامدهای جبران ناپذیری را برای ورزشکار به همراه داشته باشد.

با این که بیشتر ضربات به توپ در فوتبال با پا انجام می شود، اما ضربه زدن با سر به توپ در آن نیز بسیار رایج است. با این حال شاید بسیاری از افراد ندانند که این ضربه می تواند به صدمات مغزی برای فوتبالیست ها بینجامد.

گروهی از ورزشکاران در ایالات متحده و نیز والدین نوجوانانی که فرزندان آنها در این رشته ورزشی فعال هستند، به تازگی در دادخواست از فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) به دلیل آنچه «اهمال در بررسی جنبه های مختلف آسیب های سر» در این ورزش خوانده اند شکایت کردند.

این افراد به جای درخواست غرامت، از این نهاد بین المللی خواسته اند تا قوانین فعلی را به گونه ای تغییر دهد که امکان محافظت بیشتر از این گونه آسیب ها در فوتبال مهیا شود. یکی از پیشنهادهای مطرح در این خصوص این است که اگر بازیکنی به دلیل ضربه سر دچار آسیب دیدگی شد، تا انجام معاینات کامل پزشکی، از بازیکنی دیگر به جای او در زمین استفاده شود.

ضربه به سر جدی گرفته خواهد شد

این دادخواست پس از این مطرح شد که در جریان مسابقات جام جهانی ۲۰۱۴ در برزیل، برخی از بازیکنان دچار صدمات شدید در ناحیه سر شده بودند، به طور بسیار سرسری مورد معاینه قرار گرفتند. برای نمونه وقتی سر آلوارو پریرا (بازیکن تیم ملی اروگوئه) با زانوی رحیم استرلینگ (بازیکن تیم ملی انگلستان) برخورد کرد و به همین دلیل بیهوش به زمین افتاد، بلافاصله پس از به هوش آمدن به بازی ادامه داد. همچنین در بازی نیمه نهایی هم سر جورجینیو وینالدام هلندی با سر خاویر ماسکرانوی آرژانتینی برخورد کرد و در بازی نهایی هم کریستوف کارمز آلمانی تا نیم ساعت پس از آسیب منجر به خونریزی سر همچنان به بازی ادامه داد.

تردیدی نیست که اگر بتوان به این آسیب های رخ داده در حین بازی واکنش مناسبی نشان داد، دانش ما از خطرات و اثرات بلندمدت ضربه با سر در فوتبال نیز افزایش خواهد یافت. جان هاردی، عصب شناس از دانشگاه کالج انگلستان در این باره می گوید: «ما هنوز به طور دقیق نمی دانیم که چه اتفاقی در طول بازی برای سر بازیکنان در حین ضربه به توپ می افتد. همچنین هنوز هیچ راهی برای بررسی آنچه در میدان بازی روی می دهد و اثرات آن در اختیار نداریم.»

دکتر آنتونیو بلی، جراح مغز و اعصاب از دانشگاه بیرمنگام انگلستان نیز در این باره می گوید: «شاید سه ضربه شدید با سر به توپ برای ایجاد یک آسیب مغزی دائمی کافی باشد. برخی مطالعات نشان داده است تماس مکرر سر با توپ در بازی حتی می تواند به کاهش توانایی های شناختی فرد بینجامد و موجب آسیب به بخش پیشانی مغز وی شود.»

گام های موثر برای حل مشکل

ماه گذشته بود که فیفا و نیز فدراسیون فوتبال انگلستان در بیانیه هایی جداگانه، از برنامه خود برای آغاز تحقیقات درباره صدمات وارده به سر در طی این ورزش خبر داد. در این میان، شاید رقابت های جام جهانی امسال را اصلی ترین عامل تسریع کننده این اقدامات دانست، زیرا اتفاقات روی داده در بازی های این جام، موجب افزایش آگاهی عمومی نسبت به خطرات بالقوه موجود در این ورزش شد.

یکی از بخش های برنامه پژوهش فیفا، دربردارنده مطالعه روی بازیکنان فوتبال سوئیس در فصل ۲۰۱۵ ـ ۲۰۱۴ است. در این تحقیق قرار است ابتدا همه بازیکنان پیش از آغاز فصل، مورد ارزیابی عصب شناختی قرار گیرند. سپس در صورت بروز هر گونه آسیب به سر نیز به دقت معاینه شوند. این مطالعه می تواند ویژگی های ضربات مشکل ساز به سر و نیز زمان لازم پیش از بازگشت بازیکن به زمین را مشخص کند.

اگر این تحقیقات و مطالعات دیگر در این زمینه بتواند به شناخت هر چه بیشتر آسیب های وارده به سیستم عصبی بازیکنان کمک کند، می توان انتظار اتخاذ تدابیر پیشگیرانه ای را نیز در آینده داشت. برای نمونه، ایجاد تغییراتی در شیوه انجام بازی فوتبال، نظیر تعیین یک حداقل سنی برای اجازه ضربه زدن با سر به توپ یا ایجاد محدودیت برای ضربه زدن با سر را می توان ازجمله این تدابیر دانست.

با این که تعداد ضربات به سر در فوتبال از برخی ورزش های دیگر کمتر است، اما شاید تدابیر لازم برای مقابله با آسیب های آن تاکنون در نظر گرفته نشده است. برای نمونه در ورزش راگبی (فوتبال آمریکایی) در صورت بروز آسیب به سر، بازیکن باید از زمین خارج شود و جز با اجازه پزشک تیم مجاز به بازگشت به میدان بازی نخواهد بود. البته این قانون برای نخستین بار از فصل جاری در لیگ برتر فوتبال انگلستان به کار گرفته شد.

البته در این میان باید به عوامل روانی موجود نیز دقت کرد. بیشتر بازیکنان علاقه ای به خروج از بازی ندارند و به همین دلیل ممکن است ضربه وارده به سر خود را تکذیب کنند. در این صورت، اطلاع رسانی و آشنا کردن آنها با پیامدهای ضربات شدید به سر می تواند سودمند باشد.

نظر دهید
شنبه 12 مهر 1393 10:18
ahmadbehrad

گل زدن با سر بسیار سخت تر است نسبت به گل زدن با پا

2 رای
0 رای
سه شنبه 13 آبان 1393 23:50 (8 سال قبل)
ahmadbehrad

یکم فولادمون تو این زمینه مشکل داره

1 رای
0 رای
سه شنبه 11 آذر 1393 05:29 (7 سال قبل)

ارسال نظر

نام تیم بازی امتیاز
1 - استقلال 2864
2 - سپاهان 2855
3 - پرسپولیس 2754
4 - گل گهر سیرجان 2845
5 - فولاد خوزستان 2845
6 - مس رفسنجان 2844
7 - ذوب آهن 2836
8 - آلومینیوم اراک 2835
مشاهده کل جدول

نوشته های هواداران

951042196 :

فولاد شهر اهوا. عبدالله ناصری77

mahdisawari12 :

سلام علیکم

 

shahin anzan :

به نام خدایی که فــــــــــــولاد را آفرید

فولاد بازیکن های  ضعیف را میگیرد و هر کس که تیمی او را نمی خواهد راهی فولاد می شود و وقتی به اوج میرسد از تیم جدا می شود همچنین بازیکن خارجی نمی گیرد

shahin anzan :

با سلام

فولاد تفاوت های زیادی داره اول اینکه هوادارای خوب وبا فرهنگی داره دوم باشگاه با پیشینه ی خوبیه و معدن بازیکن  حداقل در ایران می باشد

اما معایبی مثل ضعف مدیرعامل در جذب بازیکن باکیفیت هم داره که هیچ وقت بر طرف نمی شود حرف آخر اینکه زنده باد 

فـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــولاد خــــــــــــــــــــــــــوزســـــــــتـــــــــــان

shahin anzan :

با سلام

فولاد تفاوت های زیادی داره اول اینکه هوادارای خوب وبا فرهنگی داره دوم باشگاه با پیشینه ی خوبیه و معدن بازیکن  حداقل در ایران می باشد

اما معایبی مثل ضعف مدیرعامل در جذب بازیکن باکیفیت هم داره که هیچ وقت بر طرف نمی شود حرف آخر اینکه زنده باد 

فـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــولاد خــــــــــــــــــــــــــوزســـــــــتـــــــــــان

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به باشگاه فولاد خوزستان است.